Сотрудники лаборатории "Терагерцовая биомедицина" c 14 докладами успешно представили терагерцовое направление Университета ИТМО в Томске

С 24 по 26 августа делегация из 10 аспирантов и 4-х сотрудников лаборатории «Терагерцовая биомедицина»  (рук. доцент-исследователь к.ф.-м.н. Ходзицкий М.К.) очно и дистанционно приняла участие в самой большой международной конференции, проводимой на территории России по терагерцовым технологиям TERA 2020 (http://tera2020.tsu.ru/).

Конференция TERA-2020 посвящена обсуждению фундаментальных и прикладных проблем, связанных с генерацией и детектированием терагерцового и микроволнового излучения, а также его взаимодействием с веществом.

В рамках конференции сотрудниками лаборатории были представлены 3 приглашенных доклада, 7 устных докладов и 4 постерных доклада, посвященных новым результатам по тематикам терагерцовой биофотоники (разработка новых методик диагностики социально-значимых заболеваний) и терагерцовой фотоники (разработка терагерцовых устройств и нано- / метаматериалов для терагерцовых коммуникаций), которые были получены в рамках выполнения грантов РНФ и РФФИ. Список представленных докладов ниже.

Желаем дальнейших успехов в развитии терагерцового направления в Университете ИТМО!

1. Masyukov M.S., Vozianova A.V., Grebenchukov A.N., Gubaidullina K.V., Zaitsev A.D., Khodzitsky M.K.
Optically tunable terahertz chiral metasurface based on multi-layered graphene
2. Masyukov M.S., Vozianova A.V., Gubaidullina K.V., Khodzitsky M.K.
Circular dichroism of metasurfaces based on resonators with different N-fold rotational symmetry
3. Kuzikova A.V., Vozianova A.V., Khodzitsky M.K.
Extraction the diagonal and off-diagonal components of permittivity tensor using terahertz time-domain polarimetry
4. Kvitsinskiy A., Demchenko P., Novoselov M., Anoshkin I., Bogdanov K., Baranov A., Vozianova A., Khodzitsky M.
Terahertz time-domain spectroscopic polarimetry of carbon nanomaterials-based structures
5. Zykov D.V., Demchenko P.S., Makarova E.S., Kablukova N.S., Asach A.V., Novotelnova A.V., Tukmakova A.S., Khodzitsky M.K.
 Thin-film structures based on bismuth and antimony for terahertz photonics
6. Vozianova A.V., Kuzikova A.V., Nazarov R.Kh.,Demchenko P.S., Zhang T., Khodzitsky M.K.
 Zakharova M.V., Podshivalov A.V., Fokina M.I., Uspenskaya M.V.
Phantom tissues from membrane biopolymer composite materials for terahertz applications
7. Zaitsev A.D., Demchenko P.S., Zykov D.V., Korotina E.A., Makarova E.S., Tkhorzhevskiy I.L., Tukmakova A.S., Kablukova N.S., Asach A.V., Novotelnova A.V., Khodzitsky M.K.
Optical and electronic properties of thin bismuth-antimony films in the terahertz frequency range
8. Litvinov E.A., Zykov D., Kablukova N.S., Khodzitsky M.K.
 The investigation of the influence of optical pumping on optical properties of thin film bismuth in terahertz frequency range
9. Nazarov R., Pham Le, Tianmiao Zhang, Soboleva V., Uspenskaya M., Vozianova A.V. Khodzitsky M.
 Terahertz optical properties of polymer composite based on electrospun PVC nanofibers
10. Sharaevsky M.V., Vozianova A.V., KuzikovaA.V., Masyukov M.S., Khodzitsky M.K.
3D terajets produced by dielectric structure
11. Grigorev R.O., Kuzikova A.V., Demchenko P.S., Nosenko T.N., Sitnikova V.E., Khodzitskiy M.K. Senyuk A.V., Khamid A.K., Zakharenko A.A.
 Investigation of normal and cancer gastric tissues by terahertz and infrared spectroscopic methods
12. Zykov D.V., Demchenko P.S., Khodzitsky M.K.
Spectral analysis of a mixture of gasoline and diesel fuel using terahertz time-domain spectroscopy
13. Demchenko P.S., Grebenchukov A.N., Vozianova A.V., Khodzitsky M.K.
Multilayer graphene – ion gel amplitude modulator for terahertz frequency range
14. Grebenchukov A.N., Masyukov M.S., Zaitsev A.D., Vozianova A.V., Khodzitsky M.K.
Asymmetric Graphene metamaterial for narrowband terahertz modulation